Spotlight Text to nowa aplikacja do e-czytania, zaprojektowana specjalnie z myślą o potrzebach pacjentów z zaburzeniami wzroku. Dr Howard J. Kaplan, chirurg siatkówki w Hudson Valley, zaczął rozwijać aplikację pięć lat temu. Dr Kaplan stwierdza: "Kiedy pojawił się pierwszy Amazon Kindle, zapaliła się żarówka. Skoro książki są teraz cyfrowe, można sprawić, że tekst książki dostosuje się do czytelnika, zamiast zmuszać czytelnika do dostosowania się do tekstu. Moi pacjenci byli bardzo sfrustrowani urządzeniami dla słabowidzących, takimi jak czytniki stacjonarne. Większość z nich uważała je za bardzo trudne w użyciu i niedrogie". Współpracując z ekspertami ds. słabego widzenia w Lighthouse Guild International, oceniano różne metody prezentacji tekstu. "Aplikacja opiera się na prawdziwej nauce o wzroku i została stworzona przy udziale najlepszych specjalistów w dziedzinie niedowidzenia w kraju" - mówi dr Kaplan.
Największą trudnością przy tworzeniu aplikacji okazało się uzyskanie dostępu do e-booków. Początkowo dr Kaplan zwrócił się do największych dostawców treści elektronicznych, takich jak Amazon, Google i Barnes & Noble. Wszyscy oni uznali, że rynek osób słabowidzących jest zbyt mały, aby się nim zająć. W ciągu 5 lat Bookshare, organizacja non-profit z Doliny Krzemowej, zaczęła się gwałtownie rozwijać. Celem Bookshare jest stworzenie dostępnej biblioteki dla osób z upośledzeniem wzroku.
Jak działa tekst Spotlight i co go odróżnia?
Aplikacja jest płynnie połączona z biblioteką e-booków Bookshare. Biblioteka posiada obecnie 300,000+ tytułów, w tym wszystkie aktualne i najnowsze bestsellery NY Times. Posiada bardzo obszerną kolekcję podręczników dla dzieci K-12. E-booki do pobrania są darmowe i nieograniczone dla dzieci i weteranów. Istnieje minimalna opłata za dołączenie/utrzymanie dla dorosłych. Wszyscy pacjenci, którzy mają jakąkolwiek wadę wzroku, która uniemożliwia im czytanie standardowego druku, mogą się przyłączyć. Lekarz, optometrysta, terapeuta, a nawet bibliotekarz musi poświadczyć pacjenta, zaznaczając jedno pole na formularzu i podpisując swoje nazwisko. Bookshare następnie robi resztę, kontaktując się z pacjentem i dając mu konto. Bookshare funkcjonuje dzięki wyjątkowi w amerykańskim prawie autorskim, który pozwala na swobodną dystrybucję materiałów chronionych prawem autorskim w formatach, które są unikalne dla pacjentów z niepełnosprawnością wzrokową. Książki są zakodowane w DAISY, który jest formatem plików dźwiękowych. Aplikacja pobiera te pliki i przekształca je z powrotem w tekst pisany.
Interfejs użytkownika jest tak zaprojektowany, że 80-letni technofob lub pięcioletnie dziecko może go łatwo używać (minimalizm w stylu Apple). Aplikacja synchronizuje się również z czytnikami brajlowskimi Bluetooth, które zamieniają tekst na brajla. Można ją podłączyć do portu HDMI dowolnego telewizora, aby uzyskać nieograniczoną wielkość ekranu (przewodowo lub bezprzewodowo przez Apple TV). Jak można się przekonać podczas prezentacji aplikacji, tekst jest teraz dynamiczny: zarówno w trybie telepromptera, jak i markera tekst będzie się poruszał, dzięki czemu ruchy gałek ocznych zostaną zminimalizowane. Tryb Marquee został specjalnie zaprojektowany i przetestowany pod kątem pracy z pacjentami ze schyłkową postacią Retinitis Pigmentosa i wszystkimi pacjentami, którym pozostało jedynie bardzo wąskie centralne pole widzenia. Dzięki funkcji VoiceOver wszystkie książki są teraz książkami dźwiękowymi.
Przedsiębiorczość społeczna
Dla organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną wzroku tworzone są specjalne linki do iTunes. Jeśli pacjent kliknie na te linki i zakupi aplikację Spotlight Text App, 50% zysków ze sprzedaży jest przekazywane na rzecz danej organizacji, w tym Discovery Eye Foundation lub American Academy of Ophthalmology Foundation. Przed umieszczeniem na stronie internetowej AAO, aplikacja została oceniona przez Komitet Rehabilitacji Słabowidzących. Jest to jedyna aplikacja, która kiedykolwiek została zatwierdzona przez Amerykańską Akademię Okulistyki.
Przyszłość
Dr Kaplan ma nadzieję powrócić do głównych dostawców treści elektronicznych i przekonać ich, że użytkownicy słabowidzący i niewidomi stanowią dla nich realny rynek.
"Wierzę, że powszechna dostępność jest możliwa do osiągnięcia, ale będzie to wymagało skoordynowanego i połączonego wysiłku. Czytanie jest tak istotną częścią naszego życia, dzięki e-bookom każdy powinien móc cieszyć się dobrą książką."
Więcej informacji na: http://eyeprotect.pl