Blog 8 lutego 2022

Rehabilitacja

Co robić, gdy "Nic więcej nie da się zrobić".

"Przykro mi, ale nic więcej nie da się zrobić. Nie ma lekarstwa na Pana/Pani schorzenie oczu".

W swojej pracy jako pracownicy służby zdrowia i edukatorzy zdrowotni, prawdopodobnie spotkaliście się ze znaczną liczbą osób dorosłych i starszych, którzy byli na końcu otrzymywania tej druzgocącej wiadomości.

Kiedy okulista mówi: "Nic więcej nie da się zrobić", to prawdopodobnie ma na myśli: "Nic więcej nie mogę zrobić dla ciebie chirurgicznie". Ale zamiast powiedzieć: "Nic więcej nie mogę zrobić", zniechęcająca wiadomość przekazywana pacjentowi brzmi: "Nic więcej nie da się zrobić".

Dlatego w wielu przypadkach dyskusja kończy się w tym miejscu. Pacjenci albo wyczerpią swoje zasoby w poszukiwaniu nieuchwytnego lekarstwa, albo pogodzą się z życiem, które jest ograniczone i zdefiniowane przez nieuleczalną utratę wzroku.

Po otrzymaniu diagnozy o utracie wzroku wielu dorosłych, którym udało się pokonać w życiu wiele przeszkód, może teraz sądzić, że stoją przed przeszkodą bez realnego rozwiązania. Naturalną i zrozumiałą pierwszą reakcją jest skupienie się na wyniszczających stratach, które są postrzegane jako nieunikniony towarzysz ślepoty i niedowidzenia, takich jak:

  • Utrata niezależności: "Jak będę przygotowywać posiłki, sprzątać w domu, robić zakupy? Czy stanę się ciężarem dla mojej rodziny i przyjaciół?".
  • Utrata pewności siebie i poczucia własnej wartości: "Przez całe życie byłem aktywny fizycznie i samodzielny. Czy moje życie jako niezależnej osoby dobiegło końca?".
  • Utrata prywatności: "Nie będę w stanie samodzielnie zajmować się swoimi finansami. Czy będę musiał oddać kontrolę nad swoim życiem komuś innemu?".
  • Utrata zatrudnienia: "Będę musiał zrezygnować z pracy. Jak będę zarabiał na życie?".

Ważne jest, aby Państwa klienci i pacjenci wiedzieli, że istnieje nadzieja i życie po utracie wzroku. Szeroki zakres usług rehabilitacji wzroku umożliwia dorosłym niewidomym lub słabo widzącym kontynuację samodzielnego życia. Termin "rehabilitacja wzroku" obejmuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów i kompleksowe usługi, które mogą przywrócić funkcjonowanie po utracie wzroku, tak jak fizykoterapia przywraca funkcjonowanie po udarze lub innym urazie.Pacjent pracujący z terapeutą niedowidzenia

Specjaliści rehabilitacji wzroku obejmują:

  • Terapeuci słabowidzący, którzy uczą korzystania z resztek wzroku za pomocą urządzenia optyczne, urządzenia nieoptyczne, i technologie wspomagającei pomagają określić zapotrzebowanie na modyfikacje środowiskowe w domu lub miejscu pracy.
  • Terapeuci rehabilitacji wzroku, którzy uczą adaptacyjnych umiejętności niezależnego życia, które umożliwiają dorosłym wykonywanie szerokiego zakresu codziennych czynności, w tym gotowanie, czytanie i pisanie, brajl, naprawy domowe, samoopieka osobista, zarządzanie finansamii zajęć rekreacyjnych.
  • Specjaliści ds. orientacji i mobilności, którzy uczą umiejętności bezpiecznego i niezależnego podróżowania w pomieszczeniach i na zewnątrz.w tym korzystania z długiej laski, elektronicznych urządzeń do przemieszczania się, transportu publicznego oraz umiejętności posługiwania się przewodnikiem wzrokowym, przewodnikiem ludzkim i przed laską.

Dodatkowe usługi rehabilitacji wzroku mogą obejmować:

  • Wsparcie i poradnictwo rówieśniczeRozmowy z rówieśnikami, dzielenie się wspólnymi obawami i frustracjami oraz znajdowanie rozwiązań problemów związanych z widzeniem.
  • Rehabilitację zawodową: ocena i szkolenie zawodowe, szkolenie zawodowe, modyfikacja i restrukturyzacja pracy oraz pośrednictwo pracy.
  • Usługi dla weteranów: rehabilitacja wzroku i powiązane usługi wsparcia dla niewidomych weteranów w każdym wieku.

Istnieje wiele zasobów, które mogą pomóc Państwa pacjentom i klientom w znalezieniu usług rehabilitacji wzroku. Na przykład, strona Katalog usług VisionAware pozwala na przeglądanie według stanu i rodzaju usług, w tym zasobów doradczych, grup wsparcia, usług dla osób słabowidzących, umiejętności niezależnego życia oraz orientacji i mobilności. Strona Zestaw "Na dobry początek" VisionAware zawiera wskazówki dotyczące specjalistycznych usług i produktów, które mogą pomóc w codziennym życiu po utracie wzroku.

Narodowy Instytut Oka (National Eye Institute's National Eye Health Education Program - NEHEP) również posiada materiały edukacyjne na temat słabego widzenia. Film wideo, Życie z niedowidzeniem: Opowieści o nadziei i niezależnościwyjaśnia, w jaki sposób, jako pracownik służby zdrowia, możesz pomóc swoim pacjentom w jak najlepszym wykorzystaniu pozostałego im wzroku i poprawić jakość ich życia, kierując ich na rehabilitację wzroku. Podziel się nim również z kolegami. Dodatkowe zasoby i pomysły na promowanie rehabilitacji wzroku można znaleźć na stronie Strona programu NEHEP Low Vision.

Maureen A. Duffy, CVRT
Specjalista ds. mediów społecznościowych, visionaware.org
Redaktor Naczelny, Journal of Visual Impairment & Blindness
Adjunct Faculty, Salus University/College of Education and Rehabilitation