"Przykro mi, ale nic więcej nie da się zrobić. Nie ma lekarstwa na Pana/Pani schorzenie oczu".
W swojej pracy jako pracownicy służby zdrowia i edukatorzy zdrowotni, prawdopodobnie spotkaliście się ze znaczną liczbą osób dorosłych i starszych, którzy byli na końcu otrzymywania tej druzgocącej wiadomości.
Kiedy okulista mówi: "Nic więcej nie da się zrobić", to prawdopodobnie ma na myśli: "Nic więcej nie mogę zrobić dla ciebie chirurgicznie". Ale zamiast powiedzieć: "Nic więcej nie mogę zrobić", zniechęcająca wiadomość przekazywana pacjentowi brzmi: "Nic więcej nie da się zrobić".
Dlatego w wielu przypadkach dyskusja kończy się w tym miejscu. Pacjenci albo wyczerpią swoje zasoby w poszukiwaniu nieuchwytnego lekarstwa, albo pogodzą się z życiem, które jest ograniczone i zdefiniowane przez nieuleczalną utratę wzroku.
Po otrzymaniu diagnozy o utracie wzroku wielu dorosłych, którym udało się pokonać w życiu wiele przeszkód, może teraz sądzić, że stoją przed przeszkodą bez realnego rozwiązania. Naturalną i zrozumiałą pierwszą reakcją jest skupienie się na wyniszczających stratach, które są postrzegane jako nieunikniony towarzysz ślepoty i niedowidzenia, takich jak:
Ważne jest, aby Państwa klienci i pacjenci wiedzieli, że istnieje nadzieja i życie po utracie wzroku. Szeroki zakres usług rehabilitacji wzroku umożliwia dorosłym niewidomym lub słabo widzącym kontynuację samodzielnego życia. Termin "rehabilitacja wzroku" obejmuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów i kompleksowe usługi, które mogą przywrócić funkcjonowanie po utracie wzroku, tak jak fizykoterapia przywraca funkcjonowanie po udarze lub innym urazie.Pacjent pracujący z terapeutą niedowidzenia
Specjaliści rehabilitacji wzroku obejmują:
Dodatkowe usługi rehabilitacji wzroku mogą obejmować:
Istnieje wiele zasobów, które mogą pomóc Państwa pacjentom i klientom w znalezieniu usług rehabilitacji wzroku. Na przykład, strona Katalog usług VisionAware pozwala na przeglądanie według stanu i rodzaju usług, w tym zasobów doradczych, grup wsparcia, usług dla osób słabowidzących, umiejętności niezależnego życia oraz orientacji i mobilności. Strona Zestaw "Na dobry początek" VisionAware zawiera wskazówki dotyczące specjalistycznych usług i produktów, które mogą pomóc w codziennym życiu po utracie wzroku.
Narodowy Instytut Oka (National Eye Institute's National Eye Health Education Program - NEHEP) również posiada materiały edukacyjne na temat słabego widzenia. Film wideo, Życie z niedowidzeniem: Opowieści o nadziei i niezależnościwyjaśnia, w jaki sposób, jako pracownik służby zdrowia, możesz pomóc swoim pacjentom w jak najlepszym wykorzystaniu pozostałego im wzroku i poprawić jakość ich życia, kierując ich na rehabilitację wzroku. Podziel się nim również z kolegami. Dodatkowe zasoby i pomysły na promowanie rehabilitacji wzroku można znaleźć na stronie Strona programu NEHEP Low Vision.
Maureen A. Duffy, CVRT
Specjalista ds. mediów społecznościowych, visionaware.org
Redaktor Naczelny, Journal of Visual Impairment & Blindness
Adjunct Faculty, Salus University/College of Education and Rehabilitation