Ostatnio słyszeliśmy sporo o marchewce i jej pozytywnym wpływie na wzrok, takim jak spowolnienie postępu związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Dzieje się tak, ponieważ marchew zawiera pigmenty zwane karotenoidami. Barwniki te nadają warzywom ich kolor, w tym przypadku pomarańczowy. Ale marchew nie zawsze była pomarańczowa.
Początki marchewki można prześledzić do suchych, gorących ziem Iranu i Afganistanu w 3000 r. p.n.e., kiedy to warzywa korzeniowe były czarne, białe, czerwone i fioletowe. Były gorzkie i stosowane jako środek leczniczy na wiele chorób, a także jako afrodyzjak.
Popularność tego warzywa rosła, ponieważ było ono nadal jadalne, nawet po miesiącach przechowywania w różnych warunkach. Nasiona marchwi zaczęto wkrótce zbierać i sprzedawać sąsiednim ludom Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. To właśnie wtedy zaczęto krzyżować nasiona i tworzyć nowe odmiany marchwi.
Przez wieki i kontynenty marchew ewoluowała, ulepszając skład, wygląd, smak i wielkość. Po latach selektywnej hodowli, w XVII wieku holenderska żółta marchew została zaprojektowana tak, aby pozbyć się goryczy, zwiększyć słodycz i zminimalizować drewniany rdzeń. W ten sposób powstała pomarańczowa marchew, którą cieszymy się dzisiaj.
Amerykanie nie używali w pełni marchewki aż do czasów po I wojnie światowej, kiedy to żołnierze powracający do domu opowiadali o francuskiej i innych europejskich kuchniach, w których skład wchodziła marchewka. Jednak tak naprawdę marchew nie stała się popularna aż do II wojny światowej, kiedy to Anglia aktywnie zachęcała do domowej uprawy marchwi, podczas gdy USA zajmowały się uprawą "Ogrodów Zwycięstwa".
Dziś marchew występuje na całym świecie w regionach o umiarkowanym klimacie. Mają one wysoką wartość odżywczą, obecność ?-karotenu, błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy, minerałów i zdolność do przygotowania w wielu różnych przepisach. Stały się podstawą w wielu krajach.
Obecnie największym producentem i eksporterem marchwi na świecie są Chiny. W 2010 r. na świecie wyprodukowano 33,5 mln ton marchwi i rzepy, z czego 15,8 mln ton pochodziło z Chin, po 1,3 mln ton z USA i Rosji, 1 mln ton z Uzbekistanu, a niecały milion z Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Ze względu na popularność i walory zdrowotne marchewki, jest ona obecnie spożywana na wiele sposobów - nie tylko w postaci zwykłej sałatki. Oto kilka przepisów, które możesz uznać za interesujące do wypróbowania:
Tosty krabowe z marchewką i szalejem - Zapomnij o tradycyjnej bruschetcie, zaskocz swoich gości tą przystawką.
Latkes ziemniaczano-marchewkowy z polewą cytrynowo-rodzynkową - Idealne na zbliżającą się Chanukę.
Pieczona marchew, squash i słodki ziemniak polewka - To jest bardziej tradycyjny marchewkowy przepis, ja no jest że ciężki znajdować marchewkową polewkę, ale ten jeden także ma squash i słodkich ziemniaków które są także oko zdrowi!
Marchewkowy makaron Farfalle z cytryną i ziołami - Nie tylko marchewki są dobre dla smaku, ale dodają ładny kolor do tego makaronu, który może być podstawą dla dowolnej liczby dań z makaronem.
Ciasto marchewkowo-imbirowe z pomarańczowym kremowym lukrem - Większość ciast marchewkowych nie ma lukru lub ma tradycyjny kremowy lukier. Pomysł na pomarańczowy lukier sprawia, że to ciasto jest wyjątkowe.
Sok z marchewki, imbiru i limonki - Orzeźwiający i zdrowy.
10/22/15
Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwojuDiscovery
Eye Foundation