Blog 12 lutego 2022

Politycy z wadami wzroku

Przy wszystkich ostatnich wiadomościach o utracie wzroku przez Rosanne Barr z powodu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) i jaskry, pomyślałem, że byłoby interesujące zobaczyć innych sławnych ludzi z utratą wzroku, którzy nie pozwolili, aby to powstrzymało ich wpływ na świat wokół nich. W dzisiejszym poście skupimy się na pisarzach, politykach, przywódcach biznesowych i wojskowych, naukowcach. W czwartek zajmiemy się artystami, aktorami i muzykami.

Autorzy

Harper Lee (1926-) - Najbardziej znana z nagrodzonej Pulitzerem książki "Zabić drozda" z 1960 roku, zdiagnozowano u niej AMD. Jej druga powieść "Go Set a Watchman", która została napisana przed "Zabić drozda", ukaże się w lipcu tego roku.

John Milton (1608-1674) - angielski poeta, autor m.in. poematu "Raj utracony", który oślepł w wieku 43 lat.

Alice Walker (1944-) - amerykańska pisarka i aktywistka, która napisała książkę Kolor purpury (The Color Purple), nagrodzoną Pulitzerem i National Book Award w 1983 roku. W dzieciństwie oślepła na jedno oko, kiedy została postrzelona z pistoletu BB.

Joseph Pulitzer (1847-1911) - amerykański wydawca gazet, który ustanowił prestiżową nagrodę dziennikarską, Nagrodę Pulitzera. Stał się niewidomy w wieku 42 lat z powodu odwarstwienia siatkówki.

James Thurber (1894-1961) - amerykański humorysta, który przerzucił swoją uwagę ze sportu na pisarstwo, kiedy jego brat postrzelił go strzałą w oko podczas odtwarzania legendy o Wilhelmie Tellu zrzucającym jabłko z głowy syna.

James Joyce (1882-1941) - irlandzki powieściopisarz i poeta, który przeszedł liczne operacje oczu z powodu różnych schorzeń, począwszy od zapalenia błony naczyniowej oka.

Stephen King (1947-) - amerykański autor współczesnych horrorów, powieści nadprzyrodzonych, suspensu, science fiction i fantasy. Zdiagnozowano u niego AMD.

Liderzy

Horatio Nelson (1758-1805) - brytyjski admirał marynarki wojennej stracił oko jako młody marynarz. Podobno wykorzystał to na swoją korzyść, podnosząc lunetę do oczu i twierdząc, że nie widzi bander kapitulacyjnych podnoszonych przez wrogie okręty.

Thomas Gore (1870-1949) - Oślepiony w dzieciństwie, został pierwszym senatorem z Oklahomy i pierwszym niewidomym członkiem Senatu USA.

Steve Wynn (1942-) - Znany lider biznesu, który pomógł zbudować Las Vegas, właściciel ośrodków The Wynn i The Encore. W 1971 roku zdiagnozowano u niego barwnikowe zapalenie siatkówki, a w 2010 roku został uznany za osobę niewidomą.

David Alexander Paterson (1954-) - Był pierwszym afroamerykańskim gubernatorem Nowego Jorku i drugim, po Bobie Rileyu z Arkansas, niewidomym gubernatorem stanu. Paterson stał się niewidomy w wieku trzech miesięcy, kiedy infekcja ucha rozprzestrzeniła się na nerw wzrokowy.

Willie Brown (1934-) - Przez ponad 30 lat zasiadał w Zgromadzeniu Stanu Kalifornia i przez osiem lat był pierwszym afroamerykańskim burmistrzem San Francisco. Choruje na barwnikowe zapalenie siatkówki.

Hellen Keller (1880-1968) - Była amerykańską aktywistką, wykładowczynią i autorką. Była pierwszą osobą głuchoniewidomą, która ukończyła studia wyższe. W wieku 19 miesięcy zachorowała na infekcję, która spowodowała, że stała się głucha i niewidoma. Zainspirowała Lions Clubs International do zostania "rycerzem niewidomych", prowadząc ich do skoncentrowania swoich wysiłków na rzecz społeczności w kierunku spraw związanych z widzeniem.

Nauka i medycyna

Dr Jacob Bolotin (1888-1961) - Był pierwszą wrodzenie niewidomą osobą, która otrzymała licencję medyczną. Specjalnością tego chicagowskiego lekarza były choroby serca i płuc.

John Glenn (1921-) - Był pierwszym człowiekiem, który w 1963 roku podczas misji Friendship 7 wylądował na orbicie okołoziemskiej. Cierpi na jaskrę.

Joseph Plateau (1801-1883) - Belgijski fizyk, który w 1836 roku wynalazł wczesne urządzenie stroboskopowe, fenakistiskop, które pozwalało na uzyskanie efektu animacji nieruchomych obrazów. Doprowadziło to w końcu do rozwoju kina. Przeprowadził eksperyment, w którym przez 25 sekund wpatrywał się bezpośrednio w słońce, co doprowadziło do jego ślepoty.

Więcej: http://eyeprotect.pl