Blog 21 czerwca 2023

Zasoby dla osób słabowidzących

Co zrobić, gdy "nic więcej nie da się zrobić"?

"Przykro mi, ale nic więcej nie można zrobić. Nie ma lekarstwa na chorobę oczu".

W swojej pracy jako pracownicy służby zdrowia i edukatorzy zdrowotni prawdopodobnie spotkaliście się ze znaczną liczbą osób dorosłych i starszych, które otrzymały tę druzgocącą wiadomość.

Kiedy okulista mówi: "Nic więcej nie można zrobić", prawdopodobnie ma na myśli: "Nic więcej nie mogę dla ciebie zrobić chirurgicznie". Ale zamiast powiedzieć: "Nic więcej nie mogę zrobić", zniechęcająca wiadomość dostarczana pacjentowi brzmi: "Nic więcej nie można zrobić".

Dlatego w wielu przypadkach dyskusja kończy się w tym miejscu. Pacjenci albo wyczerpią swoje zasoby w poszukiwaniu nieuchwytnego lekarstwa, albo zrezygnują z życia, które jest ograniczone i zdefiniowane przez nieuleczalną utratę wzroku.

Otrzymując diagnozę utraty wzroku, wielu dorosłych, którym udało się pokonać wiele przeszkód w swoim życiu, może teraz uwierzyć, że stoją w obliczu przeszkody bez realnego rozwiązania. Naturalną i zrozumiałą początkową reakcją jest skupienie się na niszczycielskich stratach, które są postrzegane jako nieunikniony dodatek do ślepoty i słabego widzenia, takich jak:

  • Utrata niezależności: "Jak będę przygotowywać posiłki, sprzątać dom czy robić zakupy? Czy stanę się ciężarem dla mojej rodziny i przyjaciół?"
  • Utrata pewności siebie i poczucia własnej wartości: "Przez całe życie byłem aktywny fizycznie i samodzielny. Czy moje życie jako niezależnej osoby dobiegło końca?".
  • Utrata prywatności: "Nie będę w stanie samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Czy będę musiał oddać kontrolę nad swoim życiem komuś innemu?".
  • Utrata zatrudnienia: "Będę musiał zrezygnować z pracy. Jak będę zarabiać na życie?".

Ważne jest, aby poinformować swoich klientów i pacjentów, że istnieje nadzieja - i życie po utracie wzroku. Szeroki zakres usług rehabilitacji wzroku umożliwia dorosłym osobom niewidomym lub słabowidzącym dalsze samodzielne życie. Termin "

rehabilitacja

wzroku" obejmuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów i kompleksowe usługi, które mogą przywrócić funkcjonowanie po utracie wzroku, podobnie jak fizykoterapia przywraca funkcjonowanie po udarze lub innym urazie:

  • Terapeuci słabowidzący, którzy uczą korzystania z resztek wzroku za pomocą urządzeń optycznych, urządzeń nieoptycznychi technologii wspomagająceji pomagają określić potrzebę modyfikacji środowiskowych w domu lub miejscu pracy.
  • Terapeuci rehabilitacji wzroku, którzy uczą adaptacyjnych umiejętności samodzielnego życia, które umożliwiają dorosłym wykonywanie szerokiego zakresu codziennych czynności, w tym gotowanie, czytanie i pisanie, alfabet Braille'a, naprawy domowe, samoopieka osobista, zarządzanie finansamii zajęcia rekreacyjne.
  • Specjaliści ds. orientacji i mobilności, którzy uczą bezpiecznych i niezależnych umiejętności poruszania się wewnątrz i na zewnątrz budynkóww tym korzystania z długiej laski, elektronicznych urządzeń do przemieszczania się, transportu publicznego, przewodnika widzącego, przewodnika ludzkiego i umiejętności przed laską.

Dodatkowe usługi rehabilitacji wzroku mogą obejmować:

  • Wsparcie rówieśnicze i doradztwoRozmowa z rówieśnikami, dzielenie się wspólnymi obawami i frustracjami oraz znajdowanie rozwiązań problemów związanych ze wzrokiem.
  • Rehabilitacja zawodowaOcena i szkolenie zawodowe, szkolenie zawodowe, modyfikacja i restrukturyzacja pracy oraz pośrednictwo pracy.
  • Usługi dla weteranówRehabilitacja wzroku i powiązane usługi wsparcia dla niewidomych weteranów w każdym wieku.

Dostępnych jest wiele zasobów, które mogą pomóc pacjentom i klientom w znalezieniu usług rehabilitacji wzroku. Na przykład katalog usług Vision Aware umożliwia przeglądanie według stanu i rodzaju usługi, w tym zasobów doradczych, grup wsparcia, usług dla osób słabowidzących, umiejętności samodzielnego życia oraz orientacji i mobilności. Zestaw VisionAware "Pierwsze kroki" zawiera wskazówki dotyczące specjalistycznych usług i produktów, które mogą pomóc w codziennym życiu po utracie wzroku.

National Eye Institute's National Eye Health Education Program (NEHEP) również posiada zasoby edukacyjne dotyczące słabowidzenia. Film zatytułowany Living with Low Vision: Stories of Hope and Independence, wyjaśnia, w jaki sposób, jako pracownik służby zdrowia, możesz pomóc swoim pacjentom w pełni wykorzystać ich pozostały wzrok i poprawić jakość ich życia, kierując ich na usługi rehabilitacji wzroku. Podziel się nim również ze swoimi współpracownikami. Dodatkowe zasoby i pomysły na promowanie rehabilitacji wzroku można znaleźć na stronie NEHEP Low Vision Program.

Maureen A. Duffy, CVRT
Specjalista ds. mediów społecznościowych, visionaware.org
Redaktor stowarzyszony, Journal of Visual Impairment & Blindness
Adiunkt, Uniwersytet Salus/Kolegium Edukacji i Rehabilitacji

Zasoby dla osób słabowidzących Tagged on: zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem komputery Maureen Duffy mobilność NEHEP rehabilitacja widzenie zasoby VisionAware